ů

Kniha návštěv

Pro Vaše vzkazy

Překlad

Williams syndrome foundation - stomatologická doporučení pro děti s Williamsovým syndromem

(neoficiální překlad - Hana Kubíková, 27.1.2009)

Dentální specifika spojená s WS (popsaná v literatuře)

- řezáky jsou často řídké, malé a špičaté, stoličky jsou popisovány ve tvaru poupěte
- časté jsou chybějící zuby (Mary Collins zjistila ve skupině dospělých, že 22 procent nemá jeden nebo více trvalých třenových zubů, premolárů)
- hodně dětí má vysoký výskyt zubního kazu, hlavně u prvních zubů. Může to být spojeno se slabou sklovinou, ačkoliv to dosud nebylo vědecky potvrzeno. Sladká léčiva a vysoký příjem sacharidů k tomu v některých případech rozhodně přispívají, stejně tak jako časté zvracení v raném věku, kdy kyselé žaludeční šťávy narušují zuby.
- vadný skus (špatně seřazené zuby) má také mnoho dětí. Může to být spojeno s neshodou čelistního vzoru (rozdílnou velikostí čelistí), která patří mezi typické rysy Williamsova syndromu. Často popisováno je i opožděné vypadávání prvních zubů se současným růstem zubů trvalých .

Dentální problěmy spojené s WS

Mnoho dětí má problémy se zvládnutím rutinního dentálního ošetření. Nezávisí to jen na stupní mentálního postižení, ale také na stupni nadměrné citlivosti na zvuk. Mnoho dětí nezvládne vysoký zvuk zubní vrtačky.

Dentální rady pro děti s WS

1. Prevence
Vzhledem k srdečním vadám a obtížím s absolvováním zubního ošetření je pro mnoho dětí prevence velice důležitá. Zahrnuje i včasné návštěvy stomatologa ještě předtím, než nastane nějaký problém. Zubař může pomoci s dietetickými radami, např. omezit sladká jídla a pití na minimum a především vynechat sladké svačiny mezi jídly. Také Vám může doporučit užívání flouridu v tabletách. Zvládne-li to dítě, je doporučováno pečetění zubů tmelem, a to brzy poté, co druhé zuby narostou. Začněte dítěti čistit zuby co nejdříve, aby si na to zvyklo a stalo se to součástí jeho denního programu. Povzbuzujte dítě, ať si zuby čistí samo, ale kontrolujte jej, nejméně do 6-7 let, nebo i déle.

2. Ošetření

Má-li dítě zubní kaz, neměl by zůstat bez ošetření, zvlášť pokud má dítě srdeční vadu. Mnoho dětí zvládne opravu malého kazu v zubařském křesle, ale pokud se kazy opomíjejí, mohou způsobit bolest a mnohem komplikovanější ošetření. Pokud dítě není schopno běžného ošetření, je možné kaz spravit v celkové narkoze. Každopádně to už je ale většinou práce pro místní nemocnici.

I když dítě nemá zubní kazy, je velmi důležité navštěvovat stomatologa pravidelně. Jen to zaručí, že jakýkoliv nový kaz je objeven včas. Záněty dásní a paradontoza se mohou objevit, pokud nejsou zuby efektivně čištěny - s tím Vám může Váš dentista pomoci.

Zvuk zubní vrtačky může být ztlumen špunty do uší, nebo hudbou z Walkmana - ale velmi hlasitou!

Ortodoncie

Namačkané, vytlačené či křivé zuby mohou být napravovány rovnátky. Jejich předepsání je odvislé od závažnosti problému a schopnosti dítěte je nosit. Mnoho dětí s WS se s tím vyrovnává velmi dobře a dosahují velmi dobrých výsledků. V některých případech, kdy druhé zuby vyrostou vedle prvních zubů, je namístě vytrhnutí mléčných zubů.

Kontakt pro další otázky:
Janice Fearne
Oddělení dětské stomatologie
Královský Londýnský Stomatologický Institut
Turner Street
Whitechapel
London E1 2AD

Tel: 0207 377 7000
e-mail: jfearne@mds.qmw.ac.uk