ů

Kniha návštěv

Pro Vaše vzkazy

Překlad

Ergoterapie

Zde najdete pár posbíraných rad, týkajících se vhodných pomůcek, hraček a stimulace Vašich dětí.


Pomůcky z oblasti IT

Něco málo tipů z oblasti výpočetní techniky a počítačů:

Silikonová klávesnice


Zakoupili jsme domů, protože náš Bartoloměj (3 roky) standardní klávesnici systematicky ničí - odloupává z ní písmenka. Silikonová klávesnice je v tomto směru asi nizničitelná (ostatně původně je určená do prašných průmyslových provozů) - dá se pořídit už asi za 250 Kč, a to dokonce v různých barvách.TrackballDětem, kteří mají problémy s jemnou motorikou, by mohl k ovládání počítače pomoci trackball, což je náhrada počítačové myši - jedná se o kuličku umístěnou v podložce, kterou se dá pohybem prstů pohybovat. Dá se pořídit už asi od 600 Kč, prodávají se ale i trackbally za 3 tisíce Kč.

Myš
Pro naše děti je hodně důležitá motivace, myslím si, že třeba myš ve tvaru závodního auta může být pro kluky dost zajímavá pro to, aby se s ní naučili pracovat:-) Cena od 400 Kč.


(vloženo 20.11.2009)

- Stránky firem, vyrábějících hračky vhodné pro všestranný rozvoj dětí s Willimsovým syndromem:


Pomůcky pro ergoterapii

Našla jsem na webu jeden americký elektronický katalog věnovaný pomůckám pro handicapované děti. Jsou tam velmi zajímavé věci a nápady na ergoterapii, rovnovánu, prostorovou orientaci apod. Nestihla jsem to projít celé (asi 250 stran), ale pár věcí, které mě zaujaly, jsem si už poznamenala. Řada z nich by se dala asi vyrobit svépomocí. Celý katalog je tady.


Ergoterapie - výtvarné potřeby


Narazila jsem na firmu AUREDNIK CS spol. s r.o., která se mimojiné zabývá prodejem výukových a didaktických pomůcky pro postižené děti a dále dodává pomůcky pro výtvarnou a pracovní výchovu. Tohle mě zaujalo:

Bezpečný kelímek
Plastový kelímek je vysoký 8 cm o průměru 8 cm s víčkem. Při převrhnutí zabraňuje vylití barvy, vody nebo lepidla. 1 kus Cena s DPH: 26 Kč

Měkká modelína
Jemná modelína na fi gurky, k vykrajování a lisování, vhodná pro terapeutické účely. Nabízíme Vám ji po jednotlivých barvách: červené, žluté, zelené, modré a bílé. Obsah kelímku je 125 ml. Modelína se nelepí, ale je nutné po použití kelímek zavřít, abychom zabránili jejímu vyschnutí. 1 kelímek. Cena s DPH: 32 Kč.

Terapeutické nůžky
Jsou určeny pro postižené děti nebo pro ty, kteří drží nůžky poprvé v ruce. U dětí, jejichž motorické dovednosti jsou v začátcích, usnadní vychovatelkám a maminkám tento nepostradatelný pomocník jejich zdlouhavou výuku stříhání. První dva otvory hned u ramen nůžek jsou určeny pro dětské prsty a ty druhé dva k současnému vedení nůžek zkušenou dospělou rukou. Délka 17 cm. Cena s DPH: 51 Kč.

Šikovná kostka velká
Molitanová kostka s bavlněným potahem (snímatelný) s možností nácviku zavazování tkaniček, zapínání knofl íků, druků, suchého zipu, klasického zipu a provlékání pásku plastovou sponou. Délka hrany je 25 cm. Potah doporučujeme prát na 30 oC. Cena s DPH: 560 Kč.

Hmatové domino „Jabloň“
Strom z bavlny se 16 červenými jablíčky na suchý zip. Jablíčka jsou naplněna různými materiály (knofl íčky, hřebíčky apod.) a potištěna značkami pro určení správné dvojice. Děti vyhledávají dvojice jablíček na základě hmatu a zraku. Průměr jabloně je 57 cm, jablíčko 7 cm. Cena s DPH: 560 Kč.

"

Procvičovací panenky
Procvičovací panenky s látkovým tělem, na kterých si děti procvičí různé druhy zapínání a zavazování. Kluk Pavlík je oblečen do kalhot se zavazováním, do košile s 5 knoflíky, 2 druky a mašličkou, do vesty na suchý zip a botiček s přezkami. Holka Pavlínka má sukýnku s vestou na zavazování a 2 druky, kabátek se 3 dřevěnými knoflíky, botičky na zavazování a ve vlasech 2 šňůrky jako mašle. Oblečky na panenkách jsou přišity napevno. Panenky jsou cca 40 cm vysoké, s možností zavěšení. Cena s DPH: 490 Kč.


Budík - časovač
Děti s Williamsovým syndromem mají často problémy s časem - nejsou schopni odhadnout jeho délku, nerozlišují hodiny atd. Názornou pomůckou - třeba do školní třídy nebo domů - by pro činnosti, které trvají určitou stanovou dobu, mohl být budík, resp. časovač, který na displeji červeně ukazuje, kolik času ještě zbývá. Funguje na podobném principu jako kuchyňský budík, je ale názornější. V zahraničí jsem ho našla v prodejnách pro učitele (třeba tady) - v nástěnné i náramkové podobě. Jestli se v Česku prodává - netuším....